Valg af et kitt – en oversigt over produkter fra førende producenter

Indholdet af artiklen



Hvordan kan man forstå overfloden af ​​færdige og tørre kittblandinger? Når alt kommer til alt, positionerer hver producent sit produkt som den højeste kvalitet. I denne artikel forsøgte vi at systematisere dataene om de mest populære mærker og hjælpe læseren med at vælge en kitt bare til deres behov og til deres tegnebog..

Valg af en kitt. Oversigt over produkter fra førende producenter

Markedet for moderne byggematerialer er bogstaveligt talt pakket med forskellige typer af tørre og færdige byggeblandinger. Og Internettet er simpelthen fuld af monotone og ofte unøjagtige, reklamerelaterede oplysninger om kvaliteten af ​​disse produkter. På denne baggrund kan det være ret vanskeligt for en udvikler at finde ud af og vælge en almindelig kitt til sig selv. Lad os prøve at overveje produkterne fra nogle af de bedst sælgende producenter mere detaljeret.

Knauf

Produkterne af denne bekymring, som en billig universalmiddel til alle konstruktionsproblemer, oversvømte markederne for indenlandske byggebutikker. Efter sand og ler syntes tør gipsblandinger af dette firma for mange at være højdepunktet i kvalitet.

Der er faktisk ikke så lidt sandhed i disse ord. “Knauf” tilbyder kvalitetsprodukter og teknologier udviklet af dem til dens anvendelse. Og det er ikke producentens skyld, at hans henstillinger læses gennem en linje, og de er oversat temmelig upålidelige.

Med hensyn til spartelmasser udstiller mærket flere af dets typer på én gang..

KNAUF-Fugen

Tilmeldt kitt. På hvilke grunde er det imidlertid ikke helt klart. Klassisk limreparationsblanding. Det blev oprindeligt udviklet til tætning af samlinger mellem gipsplader. Senere begyndte de at bruge det til limning af gipsplader på vægge (da hærdningstiden for “Fugen” er længere end den for den samme “Perlfix”). At putte væggene med denne blanding er en fornøjelse, mildt sagt, noget andet. Og det er ikke nødvendigt at gøre dette. For kittet har producenten bedre og mere passende opskrifter.

  • Pris: 388 gnide.
  • Emballage: 25 kg

Valg af en kitt. Oversigt over produkter fra førende producenter

Knauf-Fugen GV

En selvklæbende reparationsblanding med en fibrøs struktur er kun beregnet til forsegling af gipsfiberpladesamlinger. Igen, ikke særlig velegnet til spartel.

  • Pris: 399 gnid.
  • Emballage: 25 kg

KNAUF-Fugen-hydro

Alligevel den samme “Fugen”, kun til fugtbestandig gips med alle de deraf følgende følger. Det er sandt, at tykkelsen af ​​det påførte lag blev forøget af fabrikanten fra 3 til 5 mm.

Plastificiteten er lidt højere end den klassiske “Fugenfüller”, men stadig er der få mennesker, der ønsker at kutte med en sådan blanding.

  • Pris: 1066 gnid.
  • Emballage: 25 kg

Knauf-Uniflot

Og igen limen. Høj kvalitet, høj styrke, praktisk talt ikke krympende. Erstatter enhver form for “Fugen” og overgår den også med hensyn til tekniske indikatorer. Men igen er dette mere en reparationsblanding end en kitt i sin rene form..

  • Pris RUB 1197.
  • Emballage: 25 kg

Valg af en kitt. Oversigt over produkter fra førende producenter

KNAUF-Rotband-Finish

Massivt kitt. Producenten hævder et reduceret forbrug på op til 20% såvel som levetiden for den kogte blanding op til en og en halv time. Faktisk er disse tal noget overdrevne, men der er stadig et saltkorn. Faktisk skal du regne med en times tid, men dette er mere end nok, så løsningen ikke går til spilde.

  • Pris: 360 gnid.
  • Emballage: 25 kg

KNAUF-Multi-Finish (gips)

Også en god kitt til pengene. Hvad er den grundlæggende forskel mellem denne blanding og “Rotband-Finish” fik jeg aldrig at vide i supporttjenesten “Knauf”. I praksis er “Multifinish” lettere at slibe.

  • Pris: 366 gnid.
  • Emballage: 25 kg

KNAUF-flerbehandlet M

En ganske god blanding til maskinkitt. Imidlertid vil ingen forbyde hende at kitte med en almindelig spatel. Desuden er prisen for den kun lidt højere end for den sædvanlige “Multifinish”.

  • Pris: 391 gnid.
  • Emballage: 25 kg

KNAUF-HP Finish

Almindelig, solid efterbehandlingskitt. En af de første, som blev set af den dengang ikke forkælet russiske udvikler. I dag overgår de fleste af de mere moderne materialer denne blanding, men vane er en god ting. Bygherrene er konservative mennesker, de ser ikke efter godt ud fra det gode og fortsætter derfor med at bruge denne blanding af inerti.

  • Pris 241 rubler.
  • Emballage: 25 kg

KNAUF-HP Finish

KNAUF Multi-finish pasta

Svaret er “Knauf”, forskellige “arkark”. Plastisk, blød og klar til brug blanding. Ved første øjekast adskiller det sig fra den samme “Shitrok” i en mere acceptabel pris, men dette er ikke helt sandt.

  • Pris: 650 gnid.
  • Emballage: 20 kg

KNAUF Multi-finish pasta

KNAUF Rotband-Pasta

For en uerfaren køber er det ikke meget forskelligt fra en lignende pasta “Multi-finish”. Nå, bortset fra at prisen var 60 rubler. højere.

  • Pris: 710 gnid.
  • Emballage: 20 kg

KNAUF Multi-finish (cement)

De glemte ikke cementblandinger. Cementbaseret gipsblanding har samme navn som gips. Så du skal være forsigtig, når du køber. I modsætning til gipskompositioner, cementerede cementopskriften mildt sagt ikke rod. Selvom forgæves, ganske anstændigt kitt for pengene. Plasticitet er naturligvis ikke det samme som gips, men der er intet, du kan gøre ved det – cement er cement.

  • Pris: 438 gnide.
  • Emballage: 25 kg

Henkel Bautechnik

En fremragende producent af tørre og færdige bygningsblandinger. Ceresit, Thomsit og Econ er alle mærker af denne bekymring. Sandt nok, da disse samme mærker ikke blev produceret af samvittighedsfulde tyskere, men af ​​vores landsmænd, der simpelthen brugte udenlandske teknologier, faldt kvaliteten noget, men forblev stadig på en højde, der ikke kunne opnås for indenlandske virksomheder..

Valget af spartelmasser fra Henkel Bautechnik er ikke så omfattende som for Knauf og er begrænset til nogle Ceresit-produkter. Men på den anden side, når man vælger et produkt, opstår der ikke dumme spørgsmål: hvordan adskiller den ene blanding sig fra den anden, og hvorfor man skal vælge det ene og ikke det andet. Alt er strengt til det punkt. Der er en opgave – der er en blanding til dens implementering.

Ceresit CT 127

Hvad jeg altid har set ved Ceresite er ordren. Ingen store navne. En digital produktkode, der ikke kan forveksles med noget. ST 127 – polymerkitt til arbejde i tørre rum. Kvaliteten kan konkurrere med den samme “Vetonit”. Men det har en mere attraktiv pris. Gennemsnitlig plasticitet, gnidning tolerabelt. Men kvaliteten af ​​den færdige væg er simpelthen fremragende..

  • Pris: 560 gnid.
  • Emballage: 25 kg

Ceresit CT 127

Ceresit CT 225

Fasadekitt fremstilles på basis af cement. Generelt ser det ud til, at Cerezit fungerer specielt godt med cementblandinger. Fordelene ved blandingen inkluderer armerende additiver. Ulemperne – så disse tilsætningsstoffer ikke sætter sig og fordeles jævnt, skal blandingen omrøres konstant.

  • Pris: 594 gnid.
  • Emballage: 25 kg

Ceresit CT 95

Ligner “Shitrok” til udendørs arbejde. Det er mildt sagt ikke billigt, og det bruges derfor til det tilsigtede formål snarere sjældent. Bygherrene har et godt omdømme som en blanding af reparationer og mangler. Et sted at ordne, et sted at dække revnen. Det er for dyrt at bruge CT 95 i store mængder.

  • Pris: 890 gnid.
  • Emballage: 17 kg

Weber-Vetonit

Kvalitetsstandarden blandt moderne kitt på det russiske marked. Prisen for dette mærkes produkter er ikke særlig behagelig, men kvaliteten er uden ros. Et karakteristisk træk ved alle Vetonite kittematerialer er deres øgede plasticitet og en enorm levetid. Og dette gør arbejdet meget behageligt. Følgende kittblandinger leveres efter købers valg.

Weber.Vetonit VH

Cementbaseret kitt designet til indendørs og udendørs brug. Især elsket af håndværkere til at dekorere vægge og lofter i badeværelserne. Ideelt brugt på en gipskage lavet af Vetonit TT. Hvorfor ikke, hvis økonomien tillader det.

Der er to typer kitt: grå og hvid. De initiativrige mestre kaldte straks den grå “Leveling” og den hvide “Efterbehandling”. (Ligeledes har Knauf nu et “loft” gips). Blandt ulemperne med kittet kan man udskille et stort forbrug af blandingen pr. Millimeter af laget – ca. 1,2 kg pr. Kvadratmeter.

  • Pris: 521 gnide. grå, 868 gnide. hvid
  • Emballage: 25 kg

Weber.Vetonit KR

Fremragende fyldstof baseret på organisk lim. Dette betyder, at produktet er 100% naturligt. Faktisk ikke så vigtig kendsgerning, men hvis du har en fad om naturlige produkter, kan du bruge det. Indtil det er helt tørt, spreder det en ikke særlig behagelig sæbe “aroma”. Efter tørring forsvinder lugten.

  • Pris: 634 gnid.
  • Emballage: 25 kg

Weber.Vetonit KR

Weber.Vetonit LR+

Uorganisk polymerbaseret kitt. Det adskiller sig fra Weber.Vetonit KR kun i lugten. Gør det muligt at få en overflade, der er helt klar til maling.

Der er mange negative anmeldelser på nettet. De klager over, at hvis der opstår behov for at lime tapetet igen, hænger sidstnævnte bagved med Vetonitovka-kittet. Hvis vi forsømmer konstruktionsteknologien og ikke primer den pudrede overflade, er resultatet beskrevet ovenfor meget muligt. Men produktets kvalitet har intet at gøre med det..

  • Pris: 692 gnid.
  • Emballage: 25 kg

Weber.Vetonit LR +

Weber.Vetonit LR Fin

En meget hvid og meget delikat kitt. Placeret som målstregen. Selvom Weber.Vetonit LR +, som det er beregnet til at dække, ikke kan kaldes en hjemmeside heller. For dem, der elsker 4–6 lags kittekager – det hele.

  • Pris: 728 gnide.
  • Emballage: 25 kg

Weber.Vetonit JS

Analog af “Fugena” fra “Vetonit”. Men du kan arbejde længere med det, og det er blødere i brug. Hvis det ønskes, kan en sådan reparationsblanding virkelig være kitt og endda over maling.

  • Pris: 896 gnide.
  • Emballage: 20 kg

Weber.Vetonit LR Pasta

Nå, Vetonit kunne ikke stå til side og ikke frigive sin analog af Shitrok. Det viste sig ret godt. Hverken værre eller bedre, bare ikke Shitrok, men Vetonit. Fremragende til fejlfinding på overfladen inden maling. Du kan bruge det som hovedkittet, men er det rationelt?

  • Pris: 700 gnid.
  • Emballage: 20 kg

Stabill

Et polsk mærke, der har etableret sig fast på det post-sovjetiske byggematerialemarked.

Fremstiller tørre og færdige kittblandinger. Kvaliteten er god, men Vetonit når ikke den samme kvalitet. Mange håndværkere, der er vant til at arbejde med Stabil, genkender simpelthen ikke andre spartelmasser. Det er foruroligende, at der ikke er russisk-sproglig support på producentens officielle websted. Men selv polske flydende polakker vil have lidt at lære af ressourcen.

Valg af en kitt. Oversigt over produkter fra førende producenter

Stabill PG 41

Det var dette produkt, der fik virksomheden et navn. Det er forståeligt, at kittet viste sig at være af høj kvalitet. Det blandes godt, i drift efter produktion mister det ikke sine egenskaber i to timer (for “Vetonit” et par dage), det er relativt let at gnide over. Den resulterende overflade er klar til maling. Og alligevel ser det ud til, at prisen for denne blanding er noget overpris. På arbejde ligner det mest af alt Ceresit CT 127, hvis omkostninger er lidt mere beskedne, men dette er kun ved første øjekast.

  • Pris: 638 gnide.
  • Emballage: 25 kg

Stabill PSZ 11

Universal kittblanding. Lighed med “Rodband-Finish” polsk aftapning.

Gør det muligt at oprette et lag op til 3 cm, mens du får en overflade klar til tapetsering.

  • Pris: 364 gnid.
  • Pakning 20 kg

Stabill PG-007

Klar blanding i spande. Fremragende kvalitet, som faktisk ikke er overraskende for sådanne produkter. Pakning på 17 kg med et forbrug på 1,5 kg pr. Millimeterlag pr. Kvadratmeter.

Værket adskiller sig ikke meget fra den samme Vetonit- eller Knauf-pasta.

  • Pris: 840 gnid.
  • Emballage: 17 kg

Sheetrock

Berømt amerikansk brand. Kvaliteten af ​​de færdige Shitrok-kittedyr er blevet et ordsprog. I dag dette produkt fremstillet ikke kun i udlandet, men også i Rusland. Især er der produktionsfaciliteter i Skt. Petersborg. Desværre kan de produkter, der er fremstillet i vores land, ikke sammenlignes med deres udenlandske kolleger. Selvom for enhver, der ikke har brugt fremstillet i USA-kitt, vil vores russiske synes at være højden på plasticitet og perfektion.

Valg af en kitt. Oversigt over produkter fra førende producenter

I dag prøver mange kun at udføre kittarbejde med pasta (det er behageligt og behageligt at arbejde), i det omfang det påføres 3-4 millimeter direkte på gipskagen. Denne tilgang er yderst irrationel..

For det første skal du ikke glemme – Shitrok er en tyndt lag kittblanding. Og for det andet er det naturligvis ingen, der forbyder at bruge det til at stramme hele væg- eller loftsdug, men alligevel er det billigere at bruge dette produkt kun til at beskytte individuelle sektioner af flyet før maling.

Sheetrock SuperFinish

Det vigtigste og mest almindelige produkt hos en amerikansk producent. En 17 liter beholder rummer 28 kg af den færdige blanding, så vær ikke for bange for de deklarerede 1,4 kg / m2 forbrug. Blandingen er multifunktionel. Det kan bruges til at forsegle sømmene og trække et tyndt lag langs spindelvejen. Generelt, høj kvalitet og super behagelig at bruge pasta.

  • Pris: 1149 gnid.
  • Emballage: 28 kg

Sheetrock SuperFinish

Sheetrock Fill & Finish Light

Den samme superfinish, men 35% lettere og som et resultat 10 rubler. dyrere for hver liter. Mærkeligt nok lyder det, men mange klienter reagerede på dette reklameforløb. Det er sandt, at det ikke er klart, hvordan et allerede tyndt millimeterlag kan gøre strukturen tungere, men hvis økonomi tillader det, hvorfor ikke.

  • Pris: 779 gnid.
  • Emballage: 10 l

Sheetrock ProSpray

Klar kitt til maskinpåføring. Hurtig men dyr. Den eneste, men vigtige fordel er, at den ikke er bange for frysning. Frosset – optøet, og du kan arbejde videre. Det vigtigste er ikke at kunstigt varme.

  • Pris: 1050 gnid.
  • Emballage: 17 l

Sheetrock støvkontrol

Endnu en forbedring fra Shitrok. Let kitt med reduceret støvdannelse ved slibning. Og igen viste det sig at være lidt dyrere end Sheetrock Fill&Finish Light. Cirka 30 rubler pr. Liter.

  • Pris: 349 gnid.
  • Emballage: 3 l

Data for alle de ovennævnte kittblandinger er angivet i tabellen:

FabrikantProdukterEmballage, kgPris, gnid.Pris 1 kg, gnid.Forbrug i 1 m2
1 mm lag, kg
Pris 1 m2
1 mm lag, gnide.
KnaufKNAUF-Fugen2538815.520,812,42
Knauf-Fugen GV2539915.961,219.15
KNAUF-Fugen-hydro25106642,640,834.11
Knauf-Uniflot25119747.880,523.94
KNAUF-Rotband-Finish2536014,40114,40
KNAUF-Multi-Finish (gips)2536614,64114,64
KNAUF-flerbehandlet M2539115,64115,64
KNAUF-HP Finish252419,640,98,68
KNAUF Multi-finish pasta2065032.501.755,25
KNAUF Rotband-Pasta2071035.501.760,35
KNAUF Multi-finish (cement)2543817.52117.52
CeresitCeresit CT 1272556022,401.329.12
Ceresit CT 2252559423.761,228.51
Ceresit CT 951789052.351.789.00
VetonitWeber.Vetonit VH (grå)2552120,841,225.01
Weber.Vetonit VH (hvid)2586234,481,241.38
Weber.Vetonit KR2563425.361,230.43
Weber.Vetonit LR+2569227.681,233,22
Weber.Vetonit LR Fin2572829.121,234.94
Weber.Vetonit JS2089644,801,253,76
Weber.Vetonit LR Pasta2070035,001.759.50
StabillStabill PG 412563825.52125.52
Stabill PSZ 112036418.201,221.84
Stabill PG-0071784049.411.574.12
SheetrockSheetrock SuperFinish28114941.041.457,45
Sheetrock Fill&Finish Light1277964.920,958.43
Sheetrock ProSpray28105037.501.348,75
Sheetrock støvkontrol3.634996,940,987,25

Se, sammenlign og vælg det rigtige produkt til dig.

Bedøm denne artikel
( Ingen vurderinger endnu )
Tilføj kommentarer

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: